II Memoriał im. Jerzego Rudzińskiego

W sobotę 7 stycznia 2023 roku na hali sportowej V liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie przy ul. Krasickiego 2 odbył się II Memoriał im. Jerzego Rudzińskiego zmarłego
w 2020 roku. Jego osoby nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż znali go wszyscy od przedstawicieli sportów zespołowych po sporty indywidualne. Po prostu był przyjacielem olsztyńskiego sportu. Zarząd KS „Szczypiorniak” Olsztyn postanowił uczcić pamięć o Jerzym Rudzińskim podobnie jak przed rokiem za zgodą członków rodziny, organizując memoriał Jego imienia. Tym razem w jednodniowym turnieju oprócz zespołu gospodarzy udział wzięły dwie drużyny z województwa warmińsko-mazurskiego występujące w rozgrywkach II ligi grupy pomorskiej tj.  BSMS Bartoszyce i UKS Jedynka KODO Morąg.

W pierwszym meczu zmierzyły się zespoły KS „Szczypiorniak” Olsztyn oraz BSMS Bartoszyce. Od początku mecz był bardzo wyrównany do 15 minuty toczył się bramka za bramkę. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do gości, którzy po błędach olsztynian wypracowali kilkubramkową przewagę i do przerwy prowadzili 14:18. Po zmianie stron Szczypiorniak ruszył do odrabiania strat i po 15 minutach wyszedł na prowadzenie. Od tego momentu mecz toczył się bramka za bramkę i kiedy goście wypracowali dwubramkową przewagę wykorzystując grę w osłabieniu gospodarzy, Ci ruszyli do ataku. Niestety gdzie się człowiek śpieszy, tam się diabeł cieszy. Zawodnicy Szczypiorniaka chcąc jak najszybciej odrobić starty, popełnili kilka prostych błędów co skrzętnie wykorzystali zawodnicy z Bartoszyc wygrywając ostatecznie 27:32.

Przed drugim meczem, kiedy na sali sportowej byli już wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście Prezes Konstanty Targoński przywitał wszystkich w imieniu Pani Haliny Koneckiej (siostry Jerzego Rudzińskiego), która niestety tym razem ze względów zdrowotnych nie mogła być obecna na Memoriale. Następnie w imieniu Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryka Szczepańskiego wręczono Brązową Odznakę „Za zasługi dla Piłki Ręcznej” za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej w dziedzinie piłki ręcznej Panu Tomaszowi Łazickiemu, byłemu zawodnikowi, a obecnie sędziemu i Przewodniczącemu Komisji Sędziowskiej Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Piłki Ręcznej. Na koniec wręczono medale zawodnikom MDK Bartoszyce oraz KS Szczypiorniaka Olsztyn za zajęcie odpowiednio II i I miejsca w warmińsko-mazurskiej lidze juniorów.

W drugim meczu zmierzyły się ze sobą zespoły BSMS-u Bartoszyce i UKS Jedynki KODO Morąg. Po 8 minutach zespół z Morąga prowadził 8:0 i zanosiło się na pogrom. Zawodnicy z Bartoszyc nie odpuścili jednak i w 18 minucie spotkania przegrywali tylko 9:11. Do przerwy zawodnicy UKS-u prowadzili jednak 15:12. Po zmianie stron tylko przez pierwsze 5 minut mecz toczył się bramka za bramkę, później zawodnicy z Morąga przejęli inicjatywę i kontrolowali przebieg spotkania wygrywając 31:21.

W ostatnim meczu zmierzyły się ze sobą zespoły KS „Szczypiorniak Olsztyn” i UKS Jedynki KODO Morąg. Początek spotkania, a w zasadzie jego pierwsze 5 minut należało do gości. Później inicjatywę przejęli gospodarze i pomimo nieustępliwości Jedynki do przerwy prowadzili 16:13. Po zmianie stron Trener Konstanty Targoński do boju posłał juniorów, którzy już za 3 tygodnie wezmą udział w 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów. Olsztyńska młodzież radziła sobie na tyle dobrze, że w 49 minucie spotkania prowadziła 29:23, co spowodowało, że przy wygranej różnicą ośmiu bramek można było myśleć o końcowym zwycięstwie w całym turnieju. Jednak to doświadczeni zawodnicy Jedynki jak Bartosz Idzikowski i Dominik Rogala wzięli na siebie ciężar gry i na 7 sekund przed końcem meczu na tablicy wyników widniał remis. Trener Konstanty Targoński poprosił o czas, ustalił zagrywkę, a zawodnicy zrealizowali ją w 100% na boisku i po pięknym rzucie z drugiej linii w samo okienko Jana Kamińskiego wygrali 35:34.

Na koniec wręczono pamiątkowe puchary i wyróżniania indywidualne oraz zrobiono pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Dziękujemy Pani Halinie Koneckiej za wsparcie i zgodę na realizację II Memoriału im. Jerzego Rudzińskiego oraz życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

KS Szczypiorniak Olsztyn – BSMS Bartoszyce 27:32 (14:18)

KS SZCZYPIORNIAK OLSZTYN: Szymon KONARZEWSKI, Jakub PIKURA, Oliwier KIEŁBOWSKI, Maciej KOWALCZYK – Jan KAMIŃSKI 1, Jakub JUREWICZ 4, Dominik ZIEJEWSKI, Dominik LEWANDOWSKI 2, Mateusz TRAWIŃSKI, Karol DOMAGALSKI 2, Jakub BĄDZELEWSKI 2, Hubert KACZMAREK 1, Przemysław MOSIEWICZ 4, Oliwier PTAK 3, Krystian STRĄCZEK 2, Wojciech GOLKS, Adam LEŚNIAK 1, Klaudiusz LESZCZYŃSKI 1, Kacper TOPA 4, Brajan SZMIDT, Krystian JEZIERSKI, Piotr FABISIAK, Łukasz SYPNIEWSKI.

BSMS Bartoszyce: Kornel RADZIWIŁOWICZ, Marcin POŁACHOWSKI, Filip Tokarz 18, Andrzej MOŻEJKO, Szymon MOŻEJKO, Kamil SOKÓLSKI, Dominik JANKOWSKI 6, Łukasz JUREWICZ, Marcel JUREWICZ 3, Hubert DZIAŁA, Bartek DZIAŁA, Jakub ŁUCZKOWSKI 2, Konrad KRUSZYŃSKI 2, Szymon BORYS 1, Michał SZANCIŁO.

BSMS Bartoszyce – UKS Jedynka KODO Morąg 21:31 (12:15)

BSMS Bartoszyce: Kornel RADZIWIŁOWICZ, Marcin POŁACHOWSKI, Filip Tokarz 10, Andrzej MOŻEJKO, Szymon MOŻEJKO 3, Kamil SOKÓLSKI, Dominik JANKOWSKI 1, Łukasz JUREWICZ 1, Marcel JUREWICZ 3, Hubert DZIAŁA 1, Bartek DZIAŁA, Jakub ŁUCZKOWSKI, Konrad KRUSZYŃSKI 1, Szymon BORYS 1, Michał SZANCIŁO.

UKS Jedynka KODO Morąg: Dominik ROGALA 3, Adam CUDZEWICZ 4, Grzegorz GIŻYŃSKI 1, Patryk GOLON, Miłosz GULCZYŃSKI, Bartosz IDZIKOWSKI 4, Jakub KOPÓWKA 2, Dominik LATARSKI 4, Mateusz LISZEWSKI 4, Marcin PECYNA 2, Mateusz PLAK, Norman ROBAK 3, Mikołaj SOWIŃSKI 4, Adrian ZALEWSKI.

UKS Jedynka KODO Morąg – KS Szczypiorniak Olsztyn 34:35 (13:16)

UKS Jedynka KODO Morąg: Dominik ROGALA 6, Adam CUDZEWICZ 1, Grzegorz GIŻYŃSKI, Patryk GOLON, Miłosz GULCZYŃSKI, Bartosz IDZIKOWSKI 15, Jakub KOPÓWKA, Dominik LATARSKI, Mateusz LISZEWSKI 6, Marcin PECYNA, Mateusz PLAK, Norman ROBAK 1, Mikołaj SOWIŃSKI 5, Adrian ZALEWSKI.

KS SZCZYPIORNIAK OLSZTYN: Jakub PIKURA, Oliwier KIEŁBOWSKI, Maciej KOWALCZYK – Jan KAMIŃSKI 4, Jakub JUREWICZ 2, Dominik ZIEJEWSKI 1, Dominik LEWANDOWSKI 4, Mateusz TRAWIŃSKI 3, Karol DOMAGALSKI 1, Jakub BĄDZELEWSKI 5, Hubert KACZMAREK, Przemysław MOSIEWICZ 2, Oliwier PTAK 3, Krystian STRĄCZEK 1, Wojciech GOLKS 1, Adam LEŚNIAK 1, Klaudiusz LESZCZYŃSKI, Kacper TOPA 2, Brajan SZMIDT, Krystian JEZIERSKI, Piotr FABISIAK 4, Łukasz SYPNIEWSKI 1.

Obsada sędziowska: Mateusz HYCZA i Tomasz ŁAZICKI (Olsztyn) oraz Tomasz KORNOWSKI i Filip Kalinowski (Olsztyn)