ZAGRAMY O MEDALE!

Nasi juniorzy awansowali do najlepszej czwórki Mistrzostw Polski sezonu 2020/2021. Wygrali zakończony w niedzielę (7 marca) w Bartoszycach turniej ¼ finału zostawiając za sobą same znane firmy, mające swych przedstawicieli w superlidze: MKS Pałac Młodzieży Tarnów, SPR Górnik Zabrze i Gwardię Opole. Rywalizacja miała dramatyczny przebieg. O losie trzech czołowych drużyn decydował ostatni mecz, w którym olsztynianie w imponującym stylu pokonali Górnika Zabrze 30:22. To zwycięstwo przypieczętowało sukces, pogrążyło rywali, którzy do tej pory zdobyli komplet punktów. Finałowy turniej odbędzie się tez w hali w Bartoszycach, która okazała się bardzo przyjazna, podobnie jak miejscowe środowisko z Burmistrzem na czele.

Szczypiorniak dobrze rozpoczął turniej od zwycięstwa od Gwardia Opole 32:30.  Mimo wygranej sporo było jednak niedociągnięć. Przeciwnik był świetnie rozpracowany, jednak zawodnicy nie w pełni realizowali plan. Słaba skuteczność spowodowała, że ostatnie minuty okazały się nerwowe, na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie. W drugiej potyczce olsztynianie mieli już sporą przewagę bramkową. W drugiej części pofolgowali, podali rękę przeciwnikom, którzy błyskawicznie zwietrzyli szansę. Na kwadrans przed końcem wyszli na prowadzenie, którego nie oddali, choć Szczypiorniak walczył do końca.

Przed ostatnią serią spotkań sprawa się skomplikowała. Najbliżej awansu byli tarnowianie, którym  zwycięstwo nad Gwardią Opole zapewniało przepustkę. Plan wykonali, choć nie bez trudu, bo do przerwy lepsi byli rywale. Ostatni mecz turnieju miał wyłonić drugiego uczestnika Final Four.  Przed pierwszym gwizdkiem z nieco lepszej sytuacji byli zabrzanie. Mieli za sobą dwa zwycięstwa i ze Szczypiorniakiem mogli sobie nawet pozwolić na porażkę, ale tylko różnica jednej bramki. Olsztynianie musieli wygrać minimum dwoma trafieniami. Po sobotnim niepowodzeniu z Tarnowem znaleźli się więc pod ścianą.

Mimo dużej presji i klasy przeciwnika podopieczni trenera Konstantego Targońskiego wywiązali się z zadania celująco. Rozegrali znakomite spotkanie. Od początku narzucili swoje warunki gry, a mając ogromne wsparcie w bramkarzu (Jakub Ałaj otrzymał nagrodę MVP) czuli się pewnie i od razu uzyskali przewagę. Wprawdzie do przerwy prowadzili różnica trzech bramek, co oczywiście dawało jeszcze żadnej gwarancji, ale po zmianie stron rozwiali wątpliwości. Wyczuli właściwy moment, odskoczyli na pięć, potem dziewięć trafień i  zupełnie pozbawili złudzeń rywali. Trener mógł bez ryzyka wpuścić na boisko wszystkich zawodników siedzących na ławie, bo ten sukces jest efektem przygotować całej ekipy.

Awans do czołowej czwórki w kraju już jest sukcesem, ale oczywiście każdy marzy o medalu, który na pewno jest w zasięgu. Tym bardziej, że turniej Final Four odbędzie się w Bartoszycach.

Wyniki

Piątek (5 marca)

SPR Górnik II Zabrze – MKS Pałac Młodzieży Tarnów 35:34 (18:22)

KS Szczypiorniak Olsztyn – Gwardia I Opole 32:30 (19:17). MVP Igor Graczyk

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj, Fabian Masłowski,  Igor Graczyk-8, Mateusz Reszczyński-7, Robert Targoński-7, Michał Safiejko-5, Filip Lewalski-4, Maciej Retkiewicz-1, Jakub Bądzelewski, Piotr Fabisiak, Klaudiusz Leszczyński

Sobota (6 marca)

Gwardia I Opole – SPR Górnik II Zabrze 26:31 (16:13)

KS Szczypiorniak Olsztyn – MKS Pałac Młodzieży Tarnów 29:31 (15:13)

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj, Igor Graczyk-7, Mateusz Reszczyński-5, Robert Targoński-7, Michał Safiejko-2, Filip Lewalski-1, Maciej Retkiewicz-2, Jakub Bądzelewski-1, Klaudiusz Leszczyński-4

Niedziela (7 marca)

MKS Pałac Młodzieży Tarnów – Gwardia I Opole 29:27 (11:13)

KS Szczypiorniak Olsztyn – SPR Górnik II Zabrze 30:22 (15:12) MVP: Jakub Ałaj

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj, Szymon Konarzewski,  Igor Graczyk-4, Mateusz Reszczyński-3, Robert Targoński-9, Michał Safiejko-7, Filip Lewalski-1, Maciej Retkiewicz-3, Jakub Bądzelewski-3, Klaudiusz Leszczyński, Eryk Kulas, Karol Domagalski,Krystian Strączek, Piotr Fabisiak

Tabela

1 KS Szczypiorniak Olsztyn           3   6   91:83 (+6)

2 MKS Pałac Młodzieży Tarnów   3   6   94:91 (+1)

3 SPR Górnik II Zabrze                    3   6    88:90 (-7)

4 Gwardia Opole                               3   0   83:92