Podsumowanie sezonu 2021/2022 – I Liga

Po bardzo dobrym sezonie 2020/2021 podopieczni trenera Konstantego Targońskiego stanęli przed nowym wyzwaniem jakim był udział w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi grupy A

w sezonie 2021/2022.

Przed startem nowego sezonu zespół opuścili wychowankowie, którzy rozpoczęli nowy etap w swoim życiu, a mianowicie studia. Lewoskrzydłowy Filip Lewalski przeniósł się do zespołu KS AZS AWF Biała Podlaska występującego w rozgrywkach I ligi centralnej, rozgrywający Robert Targoński przeszedł do zespołu AZS UW Warszawa występującego w I lidze grupie C, prawoskrzydłowy Mateusz Reszczyński i obrotowy Maciej Retkiewicz przenieśli się do zespołu KS AZS AWF Warszawa występującego w rozgrywkach II ligi grupy C.

Do zespołu dołączyli z kolei wychowankowie powracający po dłuższej lub krótszej przerwie

z innych klubów. Obrotowy Piotr Dzido i rozgrywający Wojciech Golks – obaj z zespołu OKPR Warmia Energa Olsztyn, rozgrywający Tomasz Zaborowski z zespołu UKS Jedynka KODO Morąg oraz skrzydłowy Łukasz Sypniewski z zespołu APR Poznań.

Tuż przed startem rozgrywek wypadkowi samochodowemu uległ lewoskrzydłowy Klaudiusz Leszczyński, a poważnej kontuzji barku nabawił się obrotowy Konrad Domian i wiadomo było, że ten sezon będzie dla nich stracony.

Zarząd Klubu za główny cel na sezon 2021/2022 postawił sobie utrzymanie zespołu

w rozgrywkach I ligi. W niedawno zakończonych rozgrywkach zespół uplasował się na 10 miejscu,

a więc cel został osiągnięty. Olsztynianie zgromadzili na swoim koncie 21 punktów w 22 spotkaniach odnosząc 7 zwycięstw (jedno po rzutach karnych) oraz ponosząc 15 porażek (jedną po rzutach karnych). Los beniaminka nie jest łatwy, bywają wzloty i upadki, ale zdobyte doświadczenie na pewno zaowocuje w przyszłości. W wielu spotkaniach zabrakło szczęścia a niekiedy doświadczenia, na tle bardziej utytułowanych rywali, ale takie mecze jak boje z zespołami z Kościerzyny czy Kwidzyna
u siebie oraz Wejherowa i Gryfina w obu rundach napawają optymizmem. Zespołu nie ominęły kontuzje, co na pewno miało wpływ na postawę zespołu w końcówce rundy rewanżowej.

Zawodnicy KS Szczypiorniak Olsztyn rozgrywki zainaugurowali w niedzielę 19 września 2021 roku o godzinie 18.00 derbowym spotkaniem z wyżej notowanym zespołem KPR Elbląg. Olsztynianie nie prowadzili w tym meczu ani razu, a do przerwy przegrywali nawet różnicą 3 bramek 12:15, jednak ostatecznie udało im się zremisować 24:24, a w karnych wygrać 4:1. 2 punkty zostały w Olsztynie.

Na kolejny mecz Szczypiorniak udał się do Wągrowca na mecz z zespołem SKF KPR Sparta Oborniki. Choć w początkowej fazie meczu olsztynianie przegrywali różnicą trzech bramek na przerwę schodzili z jednobramkowym prowadzeniem 12:13. Po zmianie stron mecz toczył się bramka za bramkę, ale końcówka należała do Szczypiorniaka który odniósł kolejne zwycięstwo, tym razem za 3 punkty 29:32.

W 3 kolejce do Olsztyna przyjechał zespół MKS Mazur Sierpc. W przedsezonowym sparingu Szczypiorniak wygrał bez większych problemów, jednak liga rządzi się swoimi prawami. Doświadczony zespół z Sierpca do przerwy remisował ze Szczypiorniakiem 9:9. Druga połowa to mecz bramka za bramkę oraz festiwal niewykorzystanych szans. Doświadczenie zespołu z Sierpca zaowocowało

w końcówce i Szczypiorniak doznał pierwszej porażki 22:24.

Na mecz 4 kolejki zawodnicy trenera Targońskiego udali się do Gryfina. Dobrzy znajomi

z drugoligowych parkietów  zagrali bardzo dobre spotkanie. Do przerwy zespół PGE KPR Gryfino prowadził 16:13. Po zmianie stron gospodarze długo utrzymywali bezpieczną przewagę, jednak

w ostatnich 4 minutach dzięki rewelacyjnej grze w obronie i skutecznej w ataku Szczypiorniak wydarł zwycięstwo 27:28 i 3 punkty wróciły do Olsztyna.

5 kolejka to potyczka z zespołem SMS ZPRP I Kwidzyn. Rywal zgrany, dobrze przygotowany motorycznie do sezonu jednak do przerwy olsztynianie prowadzili 20:16. Po zmianie stron rywal rzucił się do odrabiani strat doprowadzając w końcówce do nerwówki, ale i tym razem Szczypiorniak zwyciężył 33:32 i zgarnął pełną pulę.

W 6 kolejce olsztynianie rywalizowali z zespołem SMS ZPRP II Płock. Zespół prowadzony przez doświadczonego trenera Krzysztofa Kisiela zabiegał Szczypiorniaka i do przerwy wypracował sześciobramkową przewagę 17:11. Po zmianie stron olsztynianie rzucili się do odrabiania strat i choć wygrali tę partię, to ostatecznie przegrali 31:26.

W 7 kolejce do Olsztyna przyjechał lider zespół KS Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna. Szczypiorniak rozgrywał bardzo dobre zawody, ale do przerwy to goście prowadzili minimalnie 13:14. Po zmianie stron mecz był dalej wyrównany, ale doświadczony zespół z Kościerzyny nie dał się zaskoczyć i ostatecznie wygrał 21:25.

W 8 kolejce Szczypiorniak pojechał do wicelidera zespołu USAR Kwidzyn. Świetna pierwsza połowa w wykonaniu zespołu Szczypiorniaka i do przerwy gospodarze przegrywali 16:17. Sensacja wisiała w powietrzu, jednak po zmianie stron dało o sobie znać doświadczenie gospodarzy, którzy wyszli na kilkubrakowe prowadzenie. W ostatnich 10 minutach olsztynianie podjęli ryzyko „wóz albo przewóz”, zaczęli grać szybciej w celu odrobienia strat, jednak błędy w ataku i skuteczna gra z kontry gospodarzy dała im wysokie zwycięstwo 37:27.

9 kolejka to potyczka z zespołem SMS ZPRP II Kwidzyn. Młody zespół z Kwidzyna postawił twarde warunki i do przerwy prowadził 14:15. Po zmianie stron Szczypiorniak starał się odrobić straty, ale zabrakło szczęścia i goście wygrali ostatecznie 26:28.

Z uwagi na brak dostępu do sali sportowej mecz 10 kolejki został przesunięty na końcówkę grudnia w związku z powyższym Szczypiorniak rozegrał najpierw mecz 11 kolejki z zespołem KSPR KOSPEL Gwardia Koszalin. Mecz przyjaźni był bardzo wyrównany, do przerwy prowadził Szczypiorniak 13:14. Po zmianie stron długo utrzymywał się wynik remisowy, o końcowym wyniku zadecydowała gra w osłabieniu w końcówce spotkania. Wynik 33:26 nie odzwierciedlał przebiegu spotkania.

I rundę Szczypiorniak zakończył 18 grudnia 2021 roku meczem z KS Tytani Wejherowo. Początek spotkania bardzo pechowy w wykonaniu Szczypiorniaka, gdyż w 10 minucie spotkania gospodarze przegrywali 2:9. Do przerwy udało się trochę podreperować wynik, ale to goście prowadzili 14:18. Po zmianie stron Szczypiorniak dążył do odrobienia strat co udało się w ostatnich sekundach spotkania remis 31:31. W karnych górą goście 3:4, a jest 1 punkt dla Olsztyna, który może okazać się kluczowy w ostatecznym rozrachunku.

Po pierwszej rundzie KS Szczypiorniak Olsztyn zajmował 8 miejsce z dorobkiem 12 punktów.

Rundę rewanżową podopieczni trenera Targońskiego rozpoczęli 29 stycznia 2022 roku od derbowego wyjazdu do Elbląga. Do przerwy wszystko układało się po myśli olsztynian, którzy na przerwę schodzili przy prowadzeniu 14:17. Po zmianie stron gospodarze szybko odrobili straty, na domiar złego 12 minut przed końcem spotkania doszło do awarii tablicy świetlnej. Prawie 20 minutowa przerwa totalnie wybiła z rytmu Szczypiorniaka co skrzętnie wykorzystał doświadczony zespół KPR Elbląg zwyciężając 32:28.

Na mecz 13 kolejki do Olsztyna przyjechał zespół SKF KPR Sparta Oborniki. Mecz z jednym

z bezpośrednich rywali w walce o utrzymanie od samego początku toczył się pod dyktando Szczypiorniaka do przerwy spokojne prowadzenie 18:12. Po zmianie stron olsztynianie odskoczyli na 10 bramek i Sparta się obudziła. Dramatyczna końcówka, pościg gości, ale 3 punkty zostają w Olsztynie. Zwycięstwo Szczypiorniaka 33:31 niestety okupione kontuzją lidera i najlepszego strzelca ligi Wojciecha Golksa.

Mecz 14 kolejki to wyprawa do województwa mazowieckiego i bój z kolejnym rywalem w walce o utrzymanie tj. zespołem MKS MAZUR Sierpc. Pierwsza połowa to mecz bramka a bramkę, do przerwy minimalnie lepszy Szczypiorniak 12:13. Po zmianie stron mądra gra Szczypiorniaka w obronie i skuteczna w ataku daje zwycięstwo różnicą trzech bramek 22:25. Bilans w dwumeczu korzystny dla Szczypiorniaka.

W 15 kolejce do Olsztyna przyjeżdża zespół PGE KPR Gryfino. Mecz walki, wymiana ciosów,

w końcówce pierwszej połowy Szczypiorniak uzyskuje 3 bramkową przewagę, do przerwy 18:15. Po zmianie stron goście za wszelką cenę chcą przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, jednak mądra gra w obronie daje zwycięstwo gospodarzą 33:31. Zwycięstwo w tym meczu za 3 punkty bardzo przybliża olsztynian do utrzymania. Niestety kolejni zawodnicy wypadają ze składu z powodu kontuzji, ostatni mecz w sezonie kapitana Radosława Dzieniszewskiego

Na mecz 16 kolejki z zespołem SMS ZPRP I Kwidzyn przetrzebiony kontuzjami Szczypiorniak pojechał w 11 zawodników z aż 6 juniorami w składzie i 3 bramkarzami. Do przerwy walka

w końcówce gospodarze uzyskują lekką przewagę i do szatni udają się przy prowadzeniu 18:14.

O zmianie stron zmęczenie daje się coraz bardziej we znaki, co skrzętnie wykorzystują gospodarze. Porażka 41:27.

17 kolejka to bój z zespołem SMS ZPRP II Płock. Olsztynianie pałają rządzą rewanżu za porażkę w pierwszej rundzie, choć na ten mecz zdolnych do gry 9 zawodników w tym jeden bramkarz. Do przerwy wszystko pod kontrolą 17:13. Druga odsłona to walka z samym sobą

o przetrwanie i dowiezienie korzystnego wyniku do końca. Decyduje ostatnie 5 minut, niestety olsztynianie opadają z sił i przegrywają 31:33.

Następnie rozegrano awansem mecz ostatniej kolejki z zespołem KSPR KOSPEL Gwardia Koszalin. 10 zawodników w składzie, ale zawodnicy zapowiadają walkę. Do 22 minuty mecz na styku, niestety czerwona kartka wymusza zmiany w ustawieniu, brak zdolnego do gry nominalnego leworęcznego rozgrywającego i Gwardia odskakuje na pięć trafień. Do przerwy 12:17. Po zmianie stron zryw Szczypiorniaka, jest szansa na dogonienie rywala, ale w ostatnich 15 minutach brak sił

i zasłużone zwycięstwo gości 21:30.

Mecz 18 kolejki to wyjazd do lidera zespołu KS Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna. Ponownie w kadrze 10 zawodników w tym jeden bramkarz, jednak ku zaskoczeniu miejscowych początek dla Szczypiorniaka. W miarę upływu czasu lider dochodzi do słowa i do przerwy prowadzi 17:11. Po zmianie stron mecz pod kontrolą gospodarzy. Zasłużone zwycięstwo Sokoła 33:24.

Następnie kolejny mecz rozegrany awansem tym razem na prośbę gospodarzy KS Tytanów Wejherowo. 11 zawodników w kadrze w tym 5 juniorów i 2 bramkarzy. Początek podobnie jak

w pierwszym meczu dla Tytanów, jednak w miarę biegu czasu Szczypiorniak odrabia straty. Do przerwy Tytani minimalnie lepsi 17:16. Po zmianie stron gospodarze szybko odskakują na trzy bramki, ale Szczypiorniak konsekwentnie odrabia straty i na 5 minut przed końcem wychodzi na prowadzenie. Końcówka to gra błędów w której mniej popełnili gospodarze i ostatecznie wygrali 33:32.

Mecz 19 kolejki to ostatnia domowa potyczka w tym sezonie przeciwnikiem USAR Kwidzyn. Skład już standardowo okrojony 10 zawodników. Początek pierwszej połowy ku zdziwieniu gości pod dyktando Szczypiorniaka. Głupie kary w końcówce spowodowały, że do przerwy USAR prowadził 14:16. Po zmianie stron mecz walki, próba odrobienia strat, niestety rywal zbyt doświadczony

i porażka 29:32.

Ostatni mecz zawodnicy Szczypiorniaka rozegrali 27 kwietnia 2022 roku z SMS ZPRP II Kwidzyn. Przez pierwsze 10 minut wszystko układało się po myśli olsztynian, którzy za szybko uwierzyli, że mecz sam się wygra. SMS szybko odrobił straty i to z nawiązką prowadząc do przerwy 26:16. Po zmianie stron olsztynianie chcieli już dograć ten mecz do końca i ostatecznie wysoko przegrali 45:32.

W drugiej rundzie KS Szczypiorniak Olsztyn zgromadził 9 punktów. Na koniec sezonu zajął ostatecznie 10 miejsce z dorobkiem 21 punktów co dało utrzymanie.

Trener Konstanty Targoński tak podsumował miniony sezon: „Ciekawy sezon w nowej odsłonie pierwszoligowca, pełen bardzo dobrych i słabszych spotkań. Osiągnęliśmy cel, który założyliśmy na początku. Czuję jednak niedosyt, bo było kilka meczy, w których moglibyśmy zagrać

o wiele lepiej. Kontuzja Wojtka Golksa, absencja Radka Dzieniszewskiego i niedyspozycja Kuby Jurewicza na pewno miały wpływ na końcówkę sezonu. Dziękuję zawodnikom za wytrwałość i walkę do końca, partnerom za wsparcie i kibicom za obecność i doping w trudnych chwilach. Czekamy na nowy sezon i liczymy, że nie będzie gorszy.”

Dziękujemy Naszym sponsorom: Urzędowi Miasta Olsztyna i Urzędowi Marszałkowskiemu, firmie ABRAM Marcin Abramowski, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., firmie BINAREST eCommerce Agency, Strzelnicy i Sklepowi Myśliwskiemu TROFEUM, firmie Ptak – prace ziemne, firmie P.P.H.U. RADOX s.c, firmie Miles S.C., sieci sklepów Lewiatan Holding S.A., firmie EVA MAG Dystrybucja Sp. z o.o. Sp. k., firmie Fiskus Sp. z o.o., salonowi Metamorfoza, firmie Animal Pharma, firmie Adcube oraz firmie Hirpol, którzy wspierali Nas na każdym kroku.